ROZHOVOR: Mentálny coach Peťo Bielik o práci s tímom
Peter Bielik mentálny coach vrcholových športovcov s dvadsať ročnou praxou. Spolupracuje so športovcami na individuálnej alebo tímovej úrovni. Donedávna člen realizačného tímu HC 05 Banská Bystrica, kde bol súčasťou piatich finálových účastí play off a zisku troch majstrovských titulov. Spolupracoval so slovenskými hokejový reprezentáciami, a ďalšími športovými federáciami. Pomáhal aj nášmu tímu pri zisku titulu v rokoch 2018 a 2019. Naposledy pôsobil pri futbalistoch DUKLA Banská Bystrica.
Ako ste sa dostali do spolupráce s UMB univerzitným hokejovým tímom?
S myšlienkou na spoluprácu s UMB univerzitným hokejovým tímom ma oslovil Lukáš Opáth, ktorý vnímal moje pôsobenie a bol presvedčený, že mentálna príprava môže chlapcom výrazne pomôcť na ceste k úspešným výsledkom.
Aký je váš názor na UMB tím a celkovo aj na projekt univerzitného hokeja?
Projekt univerzitného hokejového tímu nie je niečo nové vo svete univerzitného športu. Ale to, akým spôsobom to uchopili chlapci vo vedení hokejového tímu Lukáš Opáth, Marek Janík a Milan Kyseľ, nemá v slovenských podmienkach obdobu, ani možnosť porovnania. Nemám na mysli len športové výsledky ale celkovú filozofiu projektu, ktorá vytvára pre chlapcov prostredie, v ktorom sa rozvíjajú po ľudskej aj osobnostnej stránke. Viem koľko úsilia a energie si to vyžaduje. Tento koncept si zaslúži uznanie a rešpekt.
Na čo bolo zamerané spomínané posledné stretnutie s UMB hráčmi?
V stručnosti povedané na profesionálny prístup ku športu a vôbec k životu. Aj keď v prípade univerzitného tímu nejde o profi šport v pravom zmysle slova, ale to neznamená, že ak za to niekto neberie peniaze, že by mal uspokojiť s priemernosťou. To isté platí aj v živote. Nie všetko je o peniazoch. Je to o našom postoji a hodnotách ktoré máme v živote a športe. Nie je dôležité čo robíme, ale ako to robíme. Tu je rozdiel medzi najlepšími a tými ostatnými.
Aké sú najčastejšie mentálne prekážky, s ktorými sa hokejisti stretávajú a ako im pomáhate tieto prekážky prekonať?
Najčastejšie ide o rozdiel medzi tréningovým výkonom a zápasovým, keď v zápase nedokáže hrať s potrebnou ľahkosťou, ako to je na tréningu. Ide aj o absenciu herného sebavedomia, prílišné zameranie na výsledok, ktoré hráčom niekedy zväzuje ruky. Očakávanie verzus realita je tiež veľký balík, z ktorého vyplýva veľa ťažkostí. A potom zranenia. To je to to, čo nikto samozrejme nechce. A ako im pomáham? To by bolo na dlhšie. Je to veľmi individuálne.
Ako sa dá trénovať mentálna odolnosť a sebavedomie u hokejistov, aby zvládali tlak a stres počas zápasov?
Ak zápasu dáte najvyššiu prioritu, niečo ako obrazne povedané že ide o všetko, dostane sa do stresu. Vaša nervová sústava bude reagovať na zápas ako na ohrozujúcu situáciu. Preto sa zapnú určité funkcie, zatiaľ čo iné sa vypnú. Zápas v žiadnom prípade nie je ohrozenie, aj keď to niekedy tak vyzerá. Samozrejme že nemôže byť hráč pokojný, ako sedí v kuchyni a pije kávu. Ale ak sa hráč zbaví mimoriadneho významu zápasu a jeho význam dá len do súťažnej roviny, s týmto hráči vedia narábať a pohybovať sa v tom. Je to kontext súťaže chlapcov na ulici, ktorý im velí vyhrať ale nie tam nič iné. Nič čo do tejto súťaže nepatrí. Je to len a len o tej hrej samotnej, v ktorej každý chce vyhrať. Takto je v poriadku.
A čo sa týka mentálnej odolnosti. Tam platí, že čím menej potrebujete k tomu, aby ste cítili ok, tým lepšie. Pracujte hlavne na tomto a budete odolnejší 😊
V čom vidíte najväčší prínos mentálneho tréningu pre hokejistov a ako by ste presvedčili hráča alebo trénera, ktorí ešte nevidia jeho hodnotu?
Dnes by som už nepresviedčal hráča, ani trénera o prínose mentálnej prípravy. Mentálna zložka vo výkone športovca je nezanedbateľná. Tento fakt nespochybňuje nikto, kto sa v športe pohybuje či ako tréner, hráč, funkcionár alebo rodič. Ak je niečo súčasťou môjho výkonu, mal by som tomu venovať pozornosť, ak sa chcem zlepšovať. Či to bude robiť niekto sám, alebo mu v tom bude pomáhať odborník, je na voľbe každého. Ale nevnímať túto zložku ako rozvojovú, je krátkozraké.